Avin - Projektowanie stron internetowych, fotografia produktowa, fotografia z drona, wirtualne spacery

Ile trwa pozycjonowanie?

19-05-2020

O tym ile trzeba czekać aby strona internetowa pojawiła się w google tuż po jej uruchomieniu oraz w dalszym cyklu życia.

Ile trwa pozycjonowanie?

Właśnie skończyliśmy produkcję strony i uruchomiliśmy ją oficjalnie. Tym samym rodzi się pytanie: Kiedy strona będzie widoczna w bazie googla?

Samo uruchomienie strony nie powoduje tego że będzie widoczna ona w wyszukiwarkach. W tym calu wyszukiwarka musi odnaleźć Twoją stronę, zaczytać, przeanalizować ja pod kątem wielu czynników i odpowiednio zindeksować.

Zakładając sytuację w której strona została poprawnie przygotowana, to znaczy zgodnie ze sztuką i posiada wartościowe treści na pierwsze efekty można liczyć po około 2-4 tygodniach.
Dalszy proces pozycjonowania zależy od konkurencyjności na tle innych stron z danej branży. Bywa tak, że można uzyskać wysokie pozycje w krótkim czasie dla branży w której nie ma konkurencji. Niestety taka sytuacja jest już rzadkością i w dalszym etapie należy przeanalizować treści i ewentualnie wprowadzić korekty na podstawie analizy statystyk z google analytics (lub innych systemów analitycznych).

Co w przypadku, gdy już wprowadziliśmy zmiany?
Roboty wyszukiwarek odwiedzają domenę średnio co około 2 tygodnie (można ten czas skrócić w przypadku częstych aktualizacji) i dopiero wtedy następuje ponowna analiza strony. Tym samym nie można oczekiwać, że zmiana pozycji nastąpi następnego dnia po dokonaniu zmian.

Co w przypadku gdy zastępujemy starą stronę nową?
Tutaj sytuacja jest nieco lepsza (zakładając, że nowa strona jest tematycznie zbliżona do poprzedniej). Wynika to z tego, że domena posiada już jakąś pozycję, historię.

Reasumując. Pierwsze efekty widoczne są po około miesiącu, po tym okresie następuje czas stabilizacji i spowolnienie w podnoszeniu pozycji. Cały proces jest długotrwały (czasami trwa kilka miesięcy), wymaga cierpliwości, zaangażowania oraz obserwacji wyników wyszukiwania dla interesujących nas fraz.

Powyższy tekst dotyczy niejako zachowania biernego. Istnieją sposoby na pozyskanie większej ilości odwiedzin o czym zawsze informujemy naszych klientów. Zawsze też zwracamy uwagę na to co zrobić by w możliwie jak najkrótszym czasie uzyskać przyzwoite wyniki.