Avin - Projektowanie stron internetowych, fotografia produktowa, fotografia z drona, wirtualne spacery

7 grzechów właścicieli stron internetowych

19-05-2020

O tym jakie błędy popełniają właściciele stron internetowych przez które nie mogą się wybić w wynikach wyszukiwania.

7 grzechów właścicieli stron internetowych

Wszystkie wyszukiwarki optymalizują wyniki wyszukiwań na podstawie wielu czynników. Poniżej postaramy się wymienić główne grzechy właścicieli stron, którzy zamówili stronę internetową i prowadzą ją bez odpowiedniego przygotowania.

Tekst typu Disco Polo

Właściciel myśląc, że tekst upiększony jest lepiej widoczny/czytelny sztucznie go koloruje, pogrubia czy też w inny, czasami absurdalny sposób upiększa.
Niestety tak to nie działa. Wyszukiwarki dobrze zdają sobie sprawę czym jest np. "pogrubienie, kursywa" i w jakim celu zostało wymyślone. Upiększanie tekstu na siłę niszczy semantykę kodu przez co nie wiadomo co jest ważne oraz wygląd niszcząc projekt. Wynik jest taki, że dla wyszukiwarek strona jest bezwartościowa, a często i dla czytelnika.

Gramatyka i ortografia

To kolejna rzecz do której często nie przywiązuje się należytej uwagi. W skrócie - jeśli coś nie jest czytelne i zrozumiałe dla człowieka tym bardziej nie będzie zrozumiałe dla robotów wyszukiwarki przez co pozycja nie wzrośnie.

Jakość treści

Zakładając, że strona posiada elementy informacyjne na przykład podstrony o firmie, usługach, produktach - to treści z nimi związane powinny być jak najbardziej obszerne. Im bardziej obszerny i wartościowy merytorycznie tekst tym lepiej dla pozycji naszej strony.

Kopiowanie tekstów

Ileż to razy słychać było "proszę skopiować od konkurencji....". Proszę bardzo, konkurencja jest dłużej na rynku i roboty o tym wiedzą, wynik: pozycja w dół. Ten punkt ściśle jest związany z poprzednim ale niestety trzeba było go potraktować jako oddzielny grzech

Wielkość zdjęć

Często bywa tak, że właściciel sam dodaje zdjęcia w treści strony i nie przykłada do nich należytej uwagi. Głównie chodzi o ich wagę i rozdzielczość. O tyle ile to waga wpływa głównie na pozycję w wyszukiwarce o tyle rozdzielczość może wpłynąć również na wygląd strony (czasami nie da się w pełni zabezpieczyć skryptami) i widoczność dla robotów renderujących. Zasada jest taka, że zdjęcie ma ważyć jak najmniej i wyglądać na stronie w poprawny sposób tak jak to zakładał projekt.

Puste podstrony

Bywa tak, że właściciel mogąc tworzyć podstrony robi to ale nie uzupełnia treścią przez co powoduje generowanie "pustych linków" co negatywnie wpływa na pozycję całej strony.

Brak ruchu z zewnątrz

Czyli brak linkowanie do naszej strony z innych stron. To coś o co również możemy zadbać sami bez większego problemu. Wystarczy rozreklamować stronę na forach, sieciach społecznościowych, innych stronach

Powyższe "grzechy" to tylko ogólny zarys problemów z jakimi będzie musiał się zmierzyć przyszły właściciel własnej strony. Zainteresowanych zapraszamy do współpracy.