Avin - Projektowanie stron internetowych, fotografia produktowa, fotografia z drona, wirtualne spacery

Ładne zdjęcie moze popsuć stronę

23-03-2022

O tym czy dobre zdjęcie może popsuć nam stronę?

Ładne zdjęcie moze popsuć stronę

Ciąg dalszy podpowiedzi na temat zamieszczania zdjęć w treści strony przez użytkownika.

Większość użytkowników sądzi, że ładne zdjęcie to dobre zdjęcie do zamieszczenia na stronie. Nic bardziej mylnego, gdyż to dopiero połowa sukcesu.

Należy pamiętać również o stronie technicznej zdjęcia, które ma ogromne znaczenie dla optymalizacji naszej strony. Źle zoptymalizowane zdjęcie może na przykład bardzo obciążać naszą stronę poprzez swoją wagę, a co za tym idzie długo otwierać stronę, co z kolei skutkuje dalszymi pozycjami w wyszukiwarkach.

Poniżej przedstawimy Wam kilka ważnych kroków, które należy spełnić aby dodane zdjęcie nie psuło nam strony,

Optymalizacja rozdzielczości zdjęcia

Dodane zdjęcie powinno mieć wielkość (najczęściej bierzemy pod uwagę szerokość) nie przekraczającą maksymalnej wartości jaka wyświetlana jest na stronie podczas przeglądania na monitorze/laptopie.

Krótko mówiąc - nie ładujemy zdjęcia w rozdzielczości 4096px na 2729px, gdy jego maksymalne wyświetlenie szerokości na stronie to 800px.
W takim przypadku należy przeskalować zdjęcie w programie graficznym do szerokości 800px. Tym samym zmniejszymy jego wagę i wyszukiwarki będą lepiej pozycjonować naszą podstronę z takim zdjęciem.

Wszystkie wiodące wyszukiwarki biorą to pod uwagę podczas pozycjonowania strony, zwłaszcza dla urządzeń mobilnych.

Nazwa pliku zdjęcia

Nazwa pliku zdjęcia powinna zawierać temat zdjęcia, tak aby silniki wyszukiwarek prosto mogły skojarzyć temat zdjęcia z tematem treści.

Nazwa nie powinna zawierać spacji, zamiast tego stosujemy znak "-".

Nazwa nie powinna zawierać polskich znaków diakrytycznych oraz innych znaków specjalnych.

Znacznik alt

Jeśli formularz dodawania pozwala nam uzupełnić opis zdjęcia to obowiązkowo. Jest to znacznik, który opisuje zdjęcie, przez co jest ono łatwiejsze do zinterpretowania przez wyszukiwarkę, a tym samym zwiększa nasze szanse.

Dobór formatu zdjęcia

Zdjęcia ładujemy w formacie JPG lub PNG (jeśli potrzebne jest nam przezroczyste tło. Wprawdzie format JPG jest już stary ale nasze strony w formularzach automatycznie konwertują go na format nowej generacji - WEBP.

Podczas odbioru naszych stron zawsze przeprowadzamy szkolenie z zakresu obsługi panelu administracyjnego. To moment, gdy tłumaczymy w jaki sposób poprawnie dodawać zdjęcia na swojej stronie.